Свята моя Київська Русь (1025 - річчя хрещення Київської Русі)

Відповідно до наказу Департаменту освіти і науки Виконавчого органу Київської міської ради від 4.02.2013 №53 «Про затвердження Плану заходів з підготовки та відзначення 1025-річчя хрещення Київської Русі» перший урок у загальноосвітніх навчальних закладах столиці в 2013-2014 н.р. буде проведено на тему «Свята моя Київська Русь».

Мета:
– розширити знання учнів про процес християнізації Русі та його історичне значення;
– розвивати критичне мислення, стимулювати творчі здібності школярів;
– виховувати інтерес до історії та культури українського народу, повагу до християнських цінностей, релігійну толерантність, формувати почуття національної гідності.

28 липня 2013 року український народ відзначив 1025-ліття з часу свого офіційного хрещення. Ця подія суттєво змінила життя могутньої слов’янської держави, оскільки із запровадженням нової релігії з’явилося багато нового в науці, освіті, мистецтві.
– Давайте пригадаємо, якою була віра наших предків до хрещення?
– Чи збереглися в Україні звичаї або традиції тих часів?
– З ім’ям якого князя пов’язане офіційне хрещення Русі?
Аби дізнатися більше про історію запровадження християнства на Русі, маємо познайомитися з відомим історичним джерелом тих часів – «Повістю минулих літ».

«Повість минулих літ» – це перший літопис, який дійшов до нас, його ще називають «Початковим літописом». До речі, саме він проливає світло на історію нашого народу від найдавніших часів і до днів життя Нестора Літописця – ймовірно, автора цього твору.
Літопис розповідає про початок утворення східнослов’янської держави, про її перших князів. Цікавою є легенда про заснування Києва: апостол Андрій Первозваний під час подорожі по Дніпру пророкував, що на прибережних пагорбах постане місто: «Бачите ви гори сі? Так от, на сих горах возсіяє благодать Божа, і буде город великий, і церков багато воздвигне Бог».

Нашими давніми предками були східнослов’янські племена, які з давніх-давен жили на території України: поляни, древляни, сіверяни, тиверці, уличі, дуліби, білі хорвати. Тогочасні люди не могли пояснити причину природних явищ, тому поклонялися природі. Єдиного бога слов’яни не визнавали, а вірили в багатьох: бога Сонця – Дажбога, бога грози – Перуна, бога вітру – Стрибога, богиню молодості і краси – Ладу та інших. Язичники не будували храмів, вони збиралися у священних місцях і приносили дари дерев’яним зображенням богів – ідолам.
– Яке значення слово «ідол» має сьогодні

Після запровадження нової віри на Русі почали будувати церкви, прикрашати їх золотими банями, хрестами, іконами. Церква дбала про освіту, науку, священики роз’яснювали віруючим основи християнської моралі.

Після охрещення Володимир прожив ще 28 років. Помер 15 липня 1015 р., проживши 55 літ. Його зараховано до лику святих завдяки хрещенню ним Русі.

Указом Президента України у 2008 році встановлено нове національне свято українського народу – «День Хрещення Київської Русі-України». Воно щорічно відзначається 28 липня в день пам’яті рівноапостольного князя Володимира – просвітителя нашого народу світлом віри Христової.

Християнство змінило культ сили в язичництві на нові моральні цінності, перш за все любов до ближнього, милосердя, всепрощення.
І зараз актуальні принципи рівності перед Богом, любові і прощення. Церква не стала нищити усі язичницькі традиції, зберігши, наприклад, писанки на Великдень, колядування та щедрування на Різдво.
Християнство ввело Русь до числа провідних європейських країн, сприяло її подальшому розвитку.

 

Використані джерела

 

1.     Прошин Г. Второе крещение // Как была крещена Русь. – М., 1988.

2.     Повість врем’яних літ. Літопис за Іпатським списком. – К., 1990.

3.     Рыбаков Б.А. Древняя Русь. Сказания, былины, летописи. – М., 1963.

4.     Тищенко К.М. Східні й західні церкви IV–VII ст. у топонімії України // Східний Світ. – 2006, №4. – С. 137-147; 2007, №1. – С. 127-134.

 

   
Besucherzahler
счетчик посещений
   
© Всі права захищено (КПБЛ). E-mail: pashka.zinchenko@gmail.com