Відверта розмова про дружбу
«Дружба — це …»
Мета: формувати в учнів ціннісну орієнтацію, здатність формулювати моральні судження; розвивати комунікативні навички, аналітичні й творчі здібності дітей.
Обладнання:магнітофон, записи пісень.
Дерево міцне корінням, а людина — друзями.
Народна мудрість
Хід заходу
Учитель оголошує тему уроку, план та епіграф. Наголошує, що наприкінці уроку учні повинні пояснити слова епіграфу — розв'язати проблемне завдання.
Завдання № 1
На початку уроку звучить запис пісні «Справжній друг», муз. П. Савельева, сл. М. Пляцковського.
Дружба віддана не зламається
Не розклеїться від дощу й негод.
Друг в біді не лишить, .
Добрим словом втішить,
Отакий він, незрадливий, справжній друг!
Ми посваримось і помиримось,
«Нерозлийвода»,— кажуть всі навкруг.
Вдень чи ніч негожу,
Друг мені поможе,
Отакий він, незрадливий, справжній друг!
Друг завжди мене прийде виручить,
Він не жде подяк і не жде послуг.
Буть комусь в пригоді
В будь-якій погоді
Ось що значить незрадливий, справжній друг!
Запитання до класу:
— Про що йдеться у пісні? (обговорення відповідей учнів ,підбивають підсумки).
Гра «Мікрофон».
Завдання учням — підібрати синоніми до слова «дружба».
(Можливі відповіді: співробітництво, взаєморозуміння, злагода, чуйність, братерство, єдність, співчуття, добросусідство, товариськість, взаємовиручка, турбота, повага, ввічливість, чуйність, допомога, та ін.)
Висновок.Отже дружба — це відносини між людьми на основі взаємної довіри, взаєморозуміння, спільних інтересів, прив'язаності.
Завдання № 2
— З чого починається дружба і вміння дружити.
Робота в парах. Учні повинні записати по три ознаки початку дружби.
(Можливі відповіді: ходили разом у дитсадок; поряд живуть; познайомилися у школі, на вулиці, святі, у спортивній, музичній чи школі мистецтв, на занятті гуртка; разом відпочивали в санаторії, таборі відпочинку та ін.)
Завдання № З
— Чи всі ми вміємо дружити?
Парам необхідно навести приклади того, чи вміють вони дружити і що, на їх думку, головне у дружбі.
(Можливі відповіді: допомагати одне одному; не видавати секрети друга, бути відвертим, щирим з другом, не ображати, ділитись, вміти пробачати, довіряти другові, мати спільні справи та інтереси та ін.).
Завдання № 4
Складання правил Товаришування
1) Бути щирим, відвертим.
2) Не видавати секретів інших.
3) Ділитися з друзями (другом).
4) Не ображати друзів.
5) Не боятися попросити пробачення.
Завдання №5
— Кого ми називаємо другом?
Гра «Мій друг (подружка)».
Діти по черзі розповідають про своїх товаришів у класі, не називаючи їх імен. Слухачі повинні за описом відгадати ім'я друга. Той, хто правильно відгадав, стає ведучим.
Завдання № 6
— За що ми цінуємо своїх друзів?
Учні повинні проаналізувати свої виступи під час гри «Мій друг (подруга)» і назвати головні риси, притаманні справжнім друзям.
Колективна робота:учні по черзі називають риси, які, на їхню думку, притаманні справжньому другові, не повторюючи вже названі.
(Можливі відповіді — вірність, взаємодопомога, взаємоповага, відвертість, щирість, поступливість, щедрість, прихильність та ін.)
Завдання № 7
Розв'язання проблемного питання.
Учні на основі здобутих на уроці знань роблять висновки щодо епіграфу уроку, прислів'я —«Дерево міцне корінням, а людина — друзями».
Домашнє завдання:Підібрати по три прислів'я та приказки про дружбу, друзів.